Президент Володимир Зеленський цього тижня відвідав Нью-Йорк, де відбувалося щорічне засідання Генасамблеї ООН. Окрім ще однієї можливості донести правду про війну, для нас цей візит є важливими ще й тому, що в США Зеленський представить партнерам свій «План перемоги». Одним із пунктів цього плану є надання дозволу від союзників бити західним озброєнням вглиб Росії. Чому це так важливо для нас та до чого це може призвести — далі в матеріалі «МБ».
«Червоних ліній» не існує
Дискусії про надання Україні далекобійних систем тривають із 2022 року. Спочатку ми довго чекали на реактивні системи «HIMARS» та ракети, що б’ють на 80 кілометрів. Вони допомогли під час проведення Харківського та Херсонського контрнаступів. Потім нас посилили британськими ракетами Storm Shadow та французькими SCALP, завдяки яким ми змогли уражати військові цілі в Криму.
Проте у 2024 році питання постало руба, адже Росія підготувала новий сухопутний наступ з півночі – на Харківщині. Ми не могли уражати місця дислокації їхніх підрозділів, складів на території Росії. Зрештою, РФ почала масово знищувати наші великі міста, зокрема Харків, керованими авіаційними бомбами (КАБ) та ракетами, а також вторглася з півночі на Харківщині. І тільки це стало черговою зміною політики США: нам дозволили уражати війська ворога в прикордонних Харківщині та Сумщині.
На Заході бояться ескалації конфлікту та втягування НАТО у війну. Росія ж, навпаки, збільшує кількість заяв про «червоні лінії» та ядерний удар. Водночас українська операція на Курщині засвідчила, що жодних «червоних ліній» не існує, а всі заяви Путіна та його посіпак – маніпуляція та брехня.
«Рішення вже є»
Заступник гендиректора компанії з виробництва РЕБ та експерт з авіації Анатолій ХРАПЧИНСЬКИЙ зазначає, що, ймовірно, США вже дозволили бити Україні вглиб Росії, а зараз лише узгоджують цілі.
«Гадаю, рішення вже є. Виникають питання щодо окремих точок, по яких треба буде бити. Останнім часом помітні вильоти наших безпілотних авіаційних систем і по «Оленьї», і по Підмосков’ю. Було знищено низку аеродромів на прикордонні з Україною. Тобто вже триває робота щодо визначення цілей, які потрібно знищувати», – підкреслив авіаексперт.
Озброєння від західних партнерів важливе і тільки допоможе нам на полі бою, проте потрібно розвивати і свій військово-промисловий комплекс.
«Український ВПК разом зі ЗСУ та іншими силовими відомствами змогли розробити і нарощують темпи виробництва власних повітряних засобів ураження дальньої дії. Сюди входять дрони різного призначення і дальності дії. Також відбулися випробування і зараз стали на конвеєр ракети тактичного і оперативно-тактичного радіуса дії нашої вітчизняної розробки. Але у нас все одно є величезний дефіцит сучасних повітряних засобів ураження дальньої дії, які спроможні швидко вражати цілі та при цьому обходити і долати засоби ППО (протиповітряна оборона – авт.) та РЕБ (радіоелектронна боротьба – авт.) ворога.
Такі засоби є у наших союзників. Отримавши дозвіл застосувати їх, ми б могли майже безперешкодно знищувати в оперативному тилу ворога його пункти управління, логістику, склади, комунікації. Завдавати противнику ураження ще на станціях розвантаження, не даючи йому змоги організовано висунутися в райони бойових дій. Це дезорганізує дії росіян, призведе до втрати управління та, як наслідок, суттєво зменшить наші втрати і дасть змогу ефективно нищити ворога. Також це унеможливить або значно ускладнить постачання ворожим військам боєприпасів, пального, продовольства, що ускладнить або взагалі унеможливить ведення противником бойових дій», – пояснює командувач оперативного командування «Захід», бригадний генерал Володимир ШВЕДЮК.
Використання західних далекобійних систем необхідне Україні для вдалого завершення війни, зазначає військовий командувач.
«Не треба доводити, що буде, коли ворог опиниться в таких умовах і ведення бойових для нього стане вкрай обтяжливим або неможливим. Тоді ЗСУ поставлять жирний хрест на геополітичних амбіціях нашого сусіда. Вірю, що рано чи пізно так і буде. Та якщо ми матимемо змогу застосовувати західну далекобійну зброю по об’єктах на території Росії, ця мить настане набагато швидше і збереже багато тисяч життів наших воїнів», – додав В. Шведюк.