На тлі порівняно спокійного 2023 року рік, що минає, відзначився сплеском інтересу до криптовалют, появою нових трендів на кшталт АІ-агентів на блокчейні, згасанням деяких тенденцій попереднього циклу і появою вельми специфічних сегментів ринку на перетин різних наративів.
За даними CoinGecko, інтерес інвесторів у 2024 році змістився в бік мемкоїнів і токенізації активів реального світу, хоча одним із найсильніших наративів залишився штучний інтелект (ШІ). При цьому сектори на кшталт DeFi і так званих біткоїн-NFT помітно просіли в рейтингу або зовсім зникли з топа.
Топ-10 наративів на основі користувацького трафіку у 2023 році. Дані: Coingecko.
Топ-10 наративів на основі користувацького трафіку у 2024 році. Дані: Coingecko.
Редакція Incrypted зібрала 10 найбільш значущих тенденцій року, що минає, а також пов’язані з ними ключові події, щоб показати, як сильно криптоіндустрія може трансформуватися всього за 12 місяців.
Домінування біткоїна
Практично весь 2024 рік супроводжувався зростанням котирувань біткоїна. Причому актив демонстрував як висхідний ціновий тренд, так і посилення домінування щодо інших інструментів.
Два ключових ралі відбулися в березні та листопаді 2024 року — на тлі халвінгу і перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США відповідно.
Індекс домінування біткоїна у 2024 році. Дані: TradingView.
Добовий графік BTC/USDT біржі Binance. Дані: TradingView.
Традиційно халвінг сприймається як важлива подія, що сигналізує про майбутнє зростання котирувань за рахунок впливу на витрати майнерів і зниження темпу емісії криптовалюти. Попередні ринкові цикли демонструють, що незабаром після скорочення винагороди за видобуток біткоїн зазвичай зростає, і, в кінцевому підсумку, досягає нового цінового максимуму.
Ціновий графік біткоїна із зазначеними халвінгами. Дані: Bitbo.
Четвертий халвінг біткоїна стався у квітні 2024 року і, як і в попередніх циклах, супроводжувався попереднім ралі. Однак цього разу процес відбувався на тлі інших важливих подій.
Інституційне прийняття
За даними виконавчого директора CryptoQuant Кі Юн Джу, частка інституційних інвесторів серед відомих власників біткоїна у 2024 році зросла з 18% до 31%, змістившись у бік компаній та урядів. При цьому загальний баланс великих власників, за оцінкою Bitcoin Treasuries, у 2024 році збільшився з ~1,8 млн BTC до ~2,9 млн BTC.
Розподіл біткоїна між інституційними власниками. Дані: Bitcoin Treasuries.
Станом на 1 січня 2024 року уряди загалом утримували близько 90 000 BTC, але на момент написання статті ця цифра становить уже 513 000 BTC — більш ніж п’ятикратне зростання. Крім того, у топ «біткоїн-клубу» крім Сальвадору і США потрапили Бутан, Велика Британія і, за непідтвердженими даними, ОАЕ.
Найбільші власники біткоїна серед урядів. Дані: Bitcoin Treasuries.
Публічні компанії за цей же період подвоїли свої баланси — з 268 000 BTC до 587 000 BTC. Основним гравцем у цьому секторі залишається MicroStrategy, яка за рік збільшила свої біткоїн-резерви на 133%, купивши 254 000 BTC.
Не відстають і інвестиційні фонди, зокрема ETF, — загальна кількість біткоїнів, що утримуються ними, за минулий рік зросла на 523 000 BTC, підтверджуючи зростаючий інтерес до криптовалюти серед інституційних інвесторів різних напрямків.
Криптовалютні ETF
10 січня 2024 року комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) схвалила запуск спотових біржових фондів (ETF) на біткоїни Це дало змогу традиційним інвесторам вкладати кошти в актив через купівлю акцій, доступних на фондових біржах.
До кінця грудня спотові біткоїн-ETF акумулювали понад 1,1 млн BTC, або 5,3% від загальної пропозиції — це приблизно в п’ять разів більше, ніж добули майнери з початку 2024 року. Крім того, подібні біржові фонди стали найбільш швидко зростаючими в історії, обігнавши за обсягом інвестованих коштів навіть ETF на золото.
Обсяг активів під управлінням золотих ETF (жовтий) і біткоїн-ETF (помаранчевий). Дані: K33 Research.
У 2024 році SEC також схвалила спотові ETF на Ethereum. Торги акціями біржових фондів на базі цього активу розпочалися 23 липня 2024 року і за перші 15 хвилин залучили понад $100 млн. На момент написання статті під управлінням американських Ethereum ETF перебуває понад $12 млрд.
Інвестиційні потоки і загальний баланс Ethereum ETF у США. Дані: SoSoValue.
Блокчейн року: Ethereum чи Solana?
У 2024 році Ethereum продовжував обростати мережами другого рівня (L2). Водночас призначена для користувача активність, розмір комісій і, відповідно, прибуток «батьківського» блокчейна істотно знизилися, відсунувши його з лідируючих позицій за деякими показниками.
Топ-5 блокчейнів за добовим обсягом комісій. Дані: DeFiLllama.
Ця тенденція стала більш помітною після активації оновлення Dencun, яка призвела до різкого зниження вартості розгортання накопичувальних пакетів.
Однак спостережуване одночасно з цими процесами зростання призначеної для користувача бази та обсягів торгів у мережах другого рівня може свідчити про те, що Ethereum трансформувався у свого роду модульну екосистему зі зміщенням активності на L2.
Обсяг активів, заблокованих у мережах другого рівня. Дані: L2Beat.
Пальму першості за обсягом доходів і торгів у Ethereum перехопила Solana — один із найяскравіших прикладів «відродження з попелу» у 2024 році. Ренесанс Solana почався ще в середині 2023 року завдяки низці нових DeFi-протоколів, які використовували аірдропи для залучення користувачів. Це дало змогу проєкту відновитися після краху FTX — найбільшого інвестора — і отримати імпульс для подальшого зростання.
Однак справжній «булран» для Solana почався з популяризацією мемкоїнів. Пропонуючи сприятливі умови для торгівлі у вигляді низьких комісій і високої швидкості фіналізації транзакцій, екосистема змогла «осідлати» новий наратив, що привертає увагу роздрібних користувачів.
Усе почалося з появи кількох «анти-VC» мемкоїнів, але справжній «вибух» активності стався після запуску pump.fun і аналогічних платформ для швидкого запуску і торгівлі токенами.
За даними CoinGecko, сукупний добовий обсяг торгів мемкоїнами на Solana перевищує $4 млрд. Це принципово відрізняє Solana від Ethereum, де основним драйвером зростання у 2024 році стали ліквідний стейкінг і рестейкінг.
Топ-5 протоколів екосистеми Solana за обсягом заблокованих коштів. Дані: DeFi Llamma.
Топ-5 протоколів екосистеми Ethereum за обсягом заблокованих коштів. Дані: DeFi Llamma.
Таким чином, у 2024 році Solana продемонструвала істотне зростання, обігнавши за низкою показників Ethereum. Однак схоже, що розвиток цих екосистем йде різними шляхами і сфокусований на різних сегментах ринку.
Токенізація традиційних активів і DePIN
Сектори DePIN і RWA в певному сенсі об’єднує спільна концепція — вони прагнуть інтегрувати в блокчейн речі з реального світу, хоча і роблять це в різних сферах.
У 2024 році обидва сектори продемонстрували істотне зростання, хоча й програвали у «війні за увагу» мемкоїнам і штучному інтелекту.
За даними Messari, загальна капіталізація сектора DePIN за рік зросла на 132%. Проєктами, що найшвидше зростають, стали Arweave, Render і Helium. Котирування їхніх токенів зросли на 178%, 164% і 127% відповідно.
Основні сегменти DePIN. Дані: Messari.
Що стосується RWA, то за рік загальна капіталізація сектора практично подвоїлася — з майже $9 млрд у січні до $15 млрд на момент написання. При цьому ключовим напрямком є приватне кредитування.
Об’єм заблокованих коштів. Дані rwa.xyz.
Крім того, протягом року різні традиційні фінансові установи запускали ініціативи з токенізації. Серед подібних прикладів — BlackRock і Franklin Templeton.
За оцінкою BCG, у наступні п’ять років загальний обсяг токенізованих активів може сягнути $600 млрд. Однак варто зазначити, що в нинішньому вигляді сектор RWA орієнтований переважно на інституційних гравців.
«Суперцикл» мемкоїнів
Активне зростання сектору мемкоїнів почалося ще наприкінці 2023 року, причому спочатку воно частково перетиналося з напрямком аірдропів — практично в кожній мережі знаходився мем-проєкт, який роздавав токени активним користувачам. Найяскравіші приклади — Bonk і ArbDoge AI.
Однак на початку 2024 року сектор почав трансформуватися і перейшов до формату пресейлів. При цьому мемкоїни зазвичай позиціонувалися як «нові ICO», що дають змогу заробити роздрібним інвесторам.
Більшість подібних ініціатив відбувалася в мережі Solana. У цей період спалахнули (і згасли) такі токени як SLERF, ANALOS і BALLZ. Інтерес до ринку тільки посилився після «мемкоінманії» в мережі Base.
Сервіси Basecapm для Base, а потім і pump.fun для Solana, які з’явилися незабаром, автоматизували ці процеси, надавши будь-кому охочому можливість створити мемкоїн у кілька кліків і без навичок програмування. На момент написання статті на pump.fun було запущено понад 5 млн токенів.
Кількість адрес і запущених токенів на pump.fun. Дані: Dune.
Ця доступність поклала початок експоненціальному зростанню мемкоїн-ринку. Використання мемкоїнів як інструментів привернення уваги навіть «оживило» до цього порівняно маловідомий сектор децентралізованої науки (DeSci).
Мемкоїни сформували повноцінний сектор індустрії. З’явилася навіть концепція «мемкоїн-суперциклу», обґрунтована фінансовими, соціальними та культурними факторами.
На момент написання загальна капіталізація сектора перевищує $100 млрд. Лідируючі позиції, як і раніше, посідають «ветерани» на кшталт Dogecoin і ShibaInu, але з’явилося і кілька нових «єдинорогів» на кшталт Pepe і Bonk.
ШІ на блокчейні та за його межами
Після запуску ChatGPT у 2022 році більшість аналітиків зійшлися на думці, що найближчі кілька років будуть присвячені розвитку штучного інтелекту і впровадженню його в різні сфери життя. Відтоді основним напрямком ШІ стали великі мовні моделі (LLM) і генеративна творчість.
У криптоіндустрії більшу частину року в секторі ШІ домінували інфраструктурні проєкти на кшталт Bittensor, IO і Render. Однак у жовтні серед користувачів Х став відомим напівавтономний АІ-агент для створення контенту Terminal of Truth, а також пов’язаний із ним токен GOAT, запущений через pump.fun.
Фактично, GOAT поклав початок новому напрямку мемкоїнів, так чи інакше пов’язаних зі штучним інтелектом. А всього за кілька тижнів з’явилися токени, прив’язані до ШІ-агентів. Найвідомішими представниками останніх є ai16z та Zerebro і Luna.
Токени, пов’язані з ШІ-агентами. Дані: cookie.fun.
Також почали стрімко зростати інфраструктурні проєкти, що пропонують фреймворки для швидкого запуску і токенізації агентів, — Virtuals, BasedAgent, AgentFun та інші.
Децентралізовані мережі створюють сприятливі умови для розвитку автономних агентів ще й тому, що дозволяють останнім розпоряджатися активами для досягнення власних цілей. Перший випадок, коли один ШІ-агент перевів іншому токени, було зафіксовано в серпні 2024 року. А проєкт ai16z ґрунтується на можливості алгоритму самостійно здійснювати купівлю та продаж цифрових активів.
Утім, станом на кінець 2024 року цей сегмент ринку все ще перебуває на ранніх етапах розвитку, а його капіталізація залишається відносно невисокою — близько $10 млрд.
Перезапуск «грошового принтера»
Перша половина року для розвинених країн, включно зі США, пройшла під егідою боротьби з інфляцією. Однак починаючи з липня, більшість центробанків почали пом’якшувати грошово-кредитну політику, а Федеральна резервна система США (ФРС) оголосила про перше зниження ставки у вересні 2024 року.
Ставки центробанків США (червоний), Великої Британії (фіолетовий), ЄС (помаранчевий) і Китаю (малиновий). Дані: BIS.
Зниження відсоткових ставок і перехід до кількісного пом’якшення (QE) призводять до збільшення грошової маси та ліквідності на фінансових ринках, що зі свого боку сприяє зростанню вартості біткоїна та інших активів. Так, із червня до вересня 2024 року загальний обсяг грошової маси зріс на $4 трлн, чому передувало квітневе ралі біткоїна.
Співвідношення загального обсягу грошової маси (червоний) і вартості біткоїна (білий). Дані: Bitcoincounterflow.
Інший важливий фактор зростання ліквідності — фіскальні економічні стимули, які планує впровадити КНР. За деякими оцінками, сума фінансових вливань у рамках цієї програми може скласти від $561 млрд до $1,7 трлн, що також призведе до загального зростання грошової маси.
Докладніше про те, як макроекономічні чинники впливають на цифрові активи, можна дізнатися в наших статтях.
Користувацькі блокчейн-додатки для користувачів
Ще однією особливістю 2024 року стала поява масових користувацьких блокчейн-додатків. Якщо раніше найпоширенішими серед ритейлу були клієнти криптовалютних бірж і некастодіальні гаманці, то цьогоріч ми побачили зростання сервісів, які не мають прямого стосунку до обміну або зберігання криптовалюти:
- розквіт Web3-геймінгу в Telegram;
- зростання інтересу до ринку прогнозів і, зокрема, Polymarket.
Варто зазначити, що обидва тренди фактично виросли з інших ринкових наративів. Так, один із найпопулярніших Telegram-застосунків Notcoin привернув масову аудиторію, зокрема, і завдяки відсиланню до реверсних мемкоїнів — його запуск збігся з ажіотажем навколо токена ANALOS.
Іншим важливим фактором стало заохочення користувачів через аірдропи.
Утім, незалежно від причин успіху, Notcoin поклав початок напрямку Tap-to-Earn серед міні-додатків месенджера і дав поштовх до розвитку мобільного Web3-геймінгу. Ймовірно, саме цей сектор сприяв популяризації та зростанню користувацької активності в мережі TON.
Кількість щоденних активних активних гаманців TON. Дані: Tonstats.
Ба більше, багато експертів розглядають ігрові додатки як один із найефективніших методів залучення нових користувачів у криптоіндустрію.
Що стосується Polymarket, то ключовим драйвером зростання платформи стали президентські вибори в США. Ставки користувачів на майбутнього переможця фактично стали неофіційним індикатором думки виборців, на який посилалися багато, зокрема й не пов’язані з криптовалютою ЗМІ. Через це платформу навіть звинувачували в маніпуляціях і впливі на виборчий процес.
Так, станом на 4 листопада 2024 року обсяг ставок на Polymarket оцінювали у $2,4 млрд, з яких $2,1 млрд припадало саме на результат виборів у США. Що примітно, після закриття цього ринку платформа не зіткнулася з істотним відтоком коштів, хоча приріст депозитів і дещо сповільнився.
Обсяг відкритих ринків Polymarket. Дані: Polymarket Tracker.
Крім того, сервіс популяризував ринки передбачень. У 2024 році з’явилося одразу кілька схожих сервісів, зокрема й «під крилом» відомих проєктів на кшталт Drift і Crypto.com.
За даними DeFi Llama, на момент написання налічується понад 60 платформ у цій категорії. Утім, ці цифри можуть бути неточними, оскільки агрегатор також зараховує до ринків передбачень блокчейн-казино та інші нерелевантні додатки.
Перемога Дональда Трампа і «розворот» США
На початку 2024 року SEC продовжила свою репресивну політику щодо криптоіндустрії. Зокрема, подала до суду або попередила про можливі заходи кілька блокчейн-проєктів, як-от Consensys, Uniswap і OpenSea, а також підтримувала раніше висунуті звинувачення в продажу незареєстрованих цінних паперів проти Ripple, Binance і Gemini.
На тлі відсутності спеціалізованих нормативних актів дії регулятора викликали труднощі в роботі американських криптокомпаній. Наприклад, глава SEC Гері Генслер довго не міг дати чіткого визначення правового статусу Ethereum. Питання регулювання у США також неодноразово порушував глава Coinbase Брайан Армстронг та інші помітні учасники криптоспільноти.
Однак із липня Дональд Трамп, у рамках передвиборчої кампанії, почав формувати імідж «криптопрезидента», протиставляючи себе Джо Байдену, чия адміністрація не користується популярністю в криптоіндустрії. Він також зробив низку гучних заяв, включно з наміром звільнити голову Генслера, перетворити США на світовий криптохаб і створити стратегічний резерв біткоїнів для вирішення проблеми державного боргу.
Тож перемога Трампа на тлі його передвиборчих обіцянок повністю змінила ставлення влади США до криптоіндустрії, а 22 листопада Генслер заявив про своє звільнення, не дочекавшись інавгурації нового президента.
Крім того, Трамп заявив, що висуне кілька про-криптовалютних кандидатів на посади в різні відомства, включно з новим «крипто-царем» Девідом Саксом, міністром фінансів Скоттом Бессентом і міністром торгівлі Говардом Лютіком.
Він також розповів про плани заснувати нове відомство, яке отримало неформальну назву «крипторада» на чолі з Бо Хайнсом. Однак ключовим залишається питання про те, хто очолить SEC. Оголошений претендент — Пол Аткінс, однак, за даними ЗМІ, він може відмовитися від посади.
Обрання Трампа дало один із найсильніших імпульсів для зростання біткоїна — з листопада по грудень 2024 року криптовалюта зросла з $60 000-70 000 до приблизно $100 000.
Добовий графік BTC/USDT біржі Binance. Дані: TradingView.
Це ралі зумовлене, серед іншого, передвиборчими обіцянками, а також можливими змінами зовнішньої та внутрішньої політики США, які потребуватимуть додаткового фінансування і, ймовірно, грошової емісії.
І хоча питання про прийняття біткоїна як резервного активу поки що не вирішене, а Трамп ще не обійняв посаду президента, учасники ринку, вочевидь, упевнені, що він дотримається слова і перетворить США на «криптостолицю» світу.
Згасання і відродження аірдропів
Аірдропи були домінантним наративом протягом усього 2023 року і займали цю позицію аж до весняного біткоїн-ралі. З початку 2024 року найбільші проєкти роздали близько $9 млрд активним користувачам у межах більш ніж восьми кампаній. І це далеко не повний перелік.
Вісім найбільших аірдропів 2024 року. Дані: Incrypted.
Утім, через трансформацію самої моделі розподілу та зростання конкуренції цей напрям почав втрачати привабливість серед роздрібних користувачів.
Цей ефект посилився проблемою «VC-токенів», через яку більша частина розподілених у 2024 році активів не змогла втримати позиції та впала нижче за стартову ціну всього за кілька тижнів або місяців після початку торгів. Така тенденція стимулювала учасників швидко продавати свою нагороду, що не сприяє побудові лояльної спільноти.
Котирування токенів через 15, 30 і 90 днів після аірдропу. Дані: Keyrock.
Криза довіри між розробниками і користувачами досягла піку в кампаніях LayerZero і ZKsync, що відзначилися «полюванням на сибілів». Крім того, деякі проєкти, наприклад EigenLayer, почали практикувати вестинг розподілених токенів.
Однак наприкінці року інтерес до аірдропів знову зріс на тлі кампанії Hyperliquid — загальний обсяг розподілу склав $1,6 млрд за середнього розміру алокації $11 000 (за вартості HYPE в $5, зафіксованої в день роздачі).
Після цього котирування токена пішли вгору, що дозволило терплячим власникам заробити в рази більше.
Котирування HYPE. Дані: Coinmarketcap.
Іншим примітним кейсом сала аірдроп PENGU — токена екосистеми PudgyPenguins, що з’явилася ще в минулому ринковому циклі. Власники NFT однойменної колекції та учасники деяких інших проєктів загалом отримали $1,5 млрд.
Ці кейси засвідчили, що аірдропи, хоч і постраждали через меркантилізм учасників кампаній і нечесних розробників, усе ж залишаються перспективним напрямом. Станом на кінець 2024 року список потенційних роздач охоплює кілька десятків позицій, серед яких такі впізнавані проєкти як Arkham, Solayer і Uniswap.
На тлі триваючого бичачого ринку і відродження інтересу до аірдропів, ці кампанії також можуть роздати щедру винагороду активним учасникам спільноти.