Bloomberg: Індія стала другим найбільшим постачальником обмежених технологій до Росії

Очільник Росії Володимир Путін і прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді обіймаються під час зустрічі в державній резиденції Ново-Огарьово під Москвою, Росія, 8 липня 2024 року. REUTERS/Sputnik/Gavriil Grigorov/Pool

Індія стрімко піднялася до позиції другого за величиною постачальника обмежених критично важливих технологій до Росії, повідомляють представники США та Європи, що підкреслює труднощі у спробах обмежити експорт, який підживлює військову машину Володимира Путіна.

Про це пише Bloomberg.

Експорт Індією обмежених товарів, таких як мікрочіпи, схеми та верстати, перевищив 60 мільйонів доларів у квітні та травні, що приблизно вдвічі більше порівняно з попередніми місяцями цього року, і зріс до 95 мільйонів доларів у липні, повідомляють джерела, які побажали залишитися анонімними. За цими показниками Індія поступається лише Китаю.

Ще більшою проблемою для союзників України є те, що, за їх словами, звернення дипломатів щодо цього питання майже не отримали відповіді з боку індійських колег. Міністерство закордонних справ Індії відмовилося коментувати ситуацію, коли його запитали про цю тенденцію.

За словами офіційних осіб, останні дані свідчать про те, що майже п'ята частина чутливих технологій, що використовуються у військово-промисловому комплексі Росії, надходить через Індію.

Ці нові дані підкреслюють труднощі, з якими стикаються США та їхні союзники, намагаючись обмежити здатність Росії воювати в Україні через два з половиною роки після вторгнення. Прямий експорт більшості таких товарів подвійного призначення до Росії заборонено, тому країна змушена купувати їх через треті країни — іноді через дочірні компанії західних фірм або мережі посередників.

Представник Держдепартаменту США заявив у п'ятницю, що відомство ще раз висловить свої зростаючі побоювання індійським урядовцям та компаніям.

США та Європейський Союз зосереджують свої зусилля на списку технологій, які використовуються в російській зброї або необхідні для її виробництва.

У той час як союзники намагаються обмежити деякі маршрути постачання — серед головних транзитних пунктів були Туреччина та Об'єднані Арабські Емірати — новими центрами постачання стали Індія, Малайзія та Таїланд.

Роль Індії у транспортуванні таких товарів створила додаткову проблему для політиків США та ЄС, які прагнуть розвивати партнерські відносини з урядом прем'єр-міністра Нарендри Моді, попри його тісні зв'язки з Путіним. Крім того, Індія стала одним із найбільших покупців російської нафти, попри спроби союзників обмежити її продажі.

Ключовим фактором цієї зміни є величезний запас рупій, який Росія накопичила завдяки продажам нафти, повідомляють офіційні особи.

Роль Індії як транзитного пункту стала предметом підвищеної уваги санкційних органів ЄС та США останніми місяцями. Представники цих країн неодноразово відвідували Індію, намагаючись переконати владу придушити незаконні поставки, а кілька індійських компаній вже потрапили під західні санкції.

У липні заступник міністра фінансів США Воллі Адейемо надіслав листа до керівництва Конфедерації індійської промисловості, попереджаючи про ризики санкцій для індійських компаній та банків, які ведуть бізнес із російським військово-промисловим комплексом.

Новини України