Безоплатні послуги, оздоровлення, волонтерство: чорнобильці підбили підсумки року на Полтавщині
Напередодні Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції в Полтаві відбувся круглий стіл, під час якого обговорили проблеми, із яким довелося стикнутися чорнобильцям цього року, а також перспективи на наступний.
Участь у заході взяли представники об’єднань чорнобильців у територіальних громадах регіону, департаментів соціального захисту населення та охорони здоров’я Полтавської облвійськадміністрації, обласної лікарні імені М. В. Скліфосовського, регіонального управління Пенсійного фонду України. Вів засідання голова громадської організації «Союз Чорнобиль України» в Полтавській області Віктор Шкурпела.
За його словами, на 1 грудня 2024 року в регіоні проживало 15 755 постраждалих від аварії на ЧАЕС, учасників її ліквідації – 8110 (близько 2990 із них уже стали інвалідами).
Як повідомила начальниця Департаменту соцзахисту ОВА Людмила Корнієнко, державні програми, які стосуються допомоги чорнобильцям, реалізуються на сьогодні без затримок.
«17 млн спрямовано на надання додаткових гарантій з обласного бюджету в поточному році. Жодної програми, які були ухвалені до повномасштабної війни, ми не втратили. 356 чорнобильців буде оздоровлено в поточному році за обласною комплексною програмою. 1746 вдови одержали матеріальну допомогу з обласного бюджету», – сказала очільниця департаменту.
Також на сьогодні робиться акцент на соціальній підтримці чорнобильців, які цього потребують, що надається за місцем проживання.
«Основну увагу будемо приділяти наданню обслуговування на дому (для тих, хто потребує), забезпеченню засобами реабілітації. У територіальних громадах є «банки» із засобами реабілітації, які ми можемо видавати до встановлення групи інвалідності й забезпечення за державними програмами. Також у нас працюють у ТГ, окрім Новоселівської, Великорублівської, Градизької, Ромоданівської, Сергіївської громад, відділення з надання натуральної допомоги. Це комплекс послуг (перукар, взуттєвик, прачка та ін.) для людини, яка досягла поважного віку й потребує сторонньої допомоги. Ми попрацювали з територіальними громадами, і там ухвалили рішення надавати ці послуги безкоштовно. Це додатковий ресурс, який можуть отримати чорнобильці за місцем проживання», – повідомила директорка Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації Людмила Корнієнко.
Учасники круглого столу обговорили проблеми, які виникають у громадах щодо безоплатного забезпечення медикаментами, зубопротезування, разом із представниками сфери охорони здоров’я шукали шляхи їх розв’язання. Порушили й ті, що перебувають у віданні Пенсійного фонду.
Водночас, за словами Віктора Шкурпели, чорнобильці прекрасно розуміють, що їхні питання в країні, де вже третій рік триває повномасштабна війна, нині не на першому плані, основна увага приділяється тим, хто став на захист держави зі зброєю в руках.
«Середній вік чорнобильця на сьогодні – 70 років. Наймолодші з ліквідаторів – ті, хто були солдатами строкової служби на момент аварії. Брати участь у бойових діях із захисту держави ми вже не можемо, але активно допомагаємо», – поділився чорнобилець.
Члени організації відгукуються на заклики щодо допомоги бійцям на передовій, турбуються про внутрішньо переміщених осіб, полтавців, постраждалих від ворожих обстрілів, а також поранених Захисників і Захисниць. Найбільш яскраві приклади такої волонтерської діяльності були озвучені під час круглого столу.
Крім того, на засіданні відзначили одну з найбільш активних членкинь організації, людину, яка вже 20 років опікується проблемами чорнобильців у Диканській громаді, Валентину Радченко.