РЕКЛАМА Алергія на амброзію
Амброзія – рослина, яка добре відома своєю здатністю викликати алергічні реакції. Більшість з нас бачила цю симпатичну рослинку з дрібними жовтими квітами. Але багатьом вона серйозно псує життя влітку.
Пік алергенності рослини настає наприкінці літа – у серпні, коли сезон цвітіння загалом починається в середині липня і триває до жовтня з настанням холодів.
За статистичними даними, алергією на пилок амброзії страждає майже 20% населення, і з кожним роком ця кількість збільшується в середньому на 5%. Алергія на амброзію може з’явитися у будь-якому віці – і в 10, і в 50 років, навіть якщо за все життя людина не знала жодної з алергій і ніколи не була алергіком.
Амброзія виробляє велику кількість пилку, що містить специфічні білки-алергени. Усього їх відомо одинадцять, а головних два — Amb a 1 (алерген E) і Amb a 2 (алерген К). Ці білки здатні проникати в дихальні шляхи, де викликають симптоми алергії, такі як нежить, свербіж в очах і навіть бронхіальна астма.
Поширеність алергії на амброзію
Алергія на амброзію (або ж поліноз) є однією з найбільш поширених сезонних алергій в Україні. З часу появи рослини в середині 20-го століття у Дніпропетровській області, амброзія полинолиста розповсюдилася по всій країні. Її можна помітити у садах, городах, узбіччях доріг, залізничних насипах, луках, пасовищах, пустирях тощо. Навіть у місцях, де рослина не росте, пилок може переноситися вітром на значні відстані, тому уникнути його впливу дуже складно. Окрім того, амброзія дуже «плодовита» – одна рослина може виділяти до мільярда зерен. Вітер розносить пилок на десятки кілометрів. Тому сховатися від амброзії майже неможливо.
Читайте також: Спека в Луцьку та серцево-судинна система: як запобігти ускладненням
Найбільш неприємне — одна рослина може продукувати від кількох мільйонів до кількох мільярдів зерен пилку (так, це дуже багато). І вітер розносить цей пилок на десятки і сотні кілометрів. Тож, якщо біля вашого дому не росте амброзія, це не означає, що в повітрі немає пилку.
Амброзія – особливий алерген. Зерна її пилку мають шипи, і саме ними вони чіпляються за слизову оболонку дихальних шляхів, таким чином можуть довго перебувати в організмі людини. Там вони розбухають та виділяють білки-алергени. Чим більш зрілі зерна амброзії, тим більш вони алергенні.
Для людини-алергіка достатньо концентрації 10 зерен амброзії на 1 кубічний метр повітря, аби виникли симптоми алергії.
В амброзії багато рослин-родичів – полин, соняшник, бахчеві культури, ромашка, ехінацея, злакові трави. Вони мають майже однакові білки-алергени. Це є причиною так званої перехресної алергії між рослинами та харчової алергії на деякі плоди.
Тому у деяких людей, які страждають від алергії на амброзію, можуть бути алергічні реакції при вживанні дині, кавуна, кабачків, гарбузів, огірків, насіння соняшника, халви, бананів, трав’яних чаїв, винограду, меду та продуктів бджільництва, фітопрепаратів, настоянок та вермутів.
Як розпізнати симптоми
Алергічні реакції на пилок амброзії настільки сильні, що декому доводиться кудись їхати чи впродовж тривалого часу приймати антигістамінні препарати. Пилок амброзії подразнює слизову оболонку й утруднює дихання. Коли пилок амброзії потрапляє на слизові — в ніс, в очі, в бронхи — запускаються реакції, які ми називаємо алергією: починається нежить, сверблять очі, першить горло.
Тож серед основних симптомів алергії на амброзію можна виділити:
-
Нежить і утруднене дихання.
-
Чхання і свербіж у горлі.
-
Сльозотеча, почервоніння і свербіж в очах
-
Свербіж шкіри, підвищена температура тіла
-
Кашель і, в деяких випадках, симптоми бронхіальної астми.
Також може виникати перехресна алергія, коли у пацієнтів з алергією на амброзію проявляються реакції на вживання певних продуктів, таких як дині, кавуни, соняшникове насіння, трав’яні чаї тощо.
Читайте також: Чому засмагати на сонці шкідливо для здоров’я шкіри
Як полегшити симптоми
Якщо ви відчули на собі симптоми алергії на амброзію – обов’язково зверніться до лікаря, він допоможе підібрати антигістамінні препарати, назальний спрей чи краплі для очей, які зможуть полегшити симптоми. Однак не намагайтеся лікуватися і призначати собі препарати самостійно.
Щоб полегшити симптоми алергії на амброзію, рекомендується дотримуватися таких простих правил:
-
Уникати прогулянок у ранкові години та у вітряні дні, коли концентрація пилку в повітрі найвища.
-
Носити медичну маску або респіратор і захисні окуляри на вулиці.
-
Після прогулянок змінювати одяг, приймати душ і промивати очі водою, вимити волосся, адже пилок може осісти саме на ньому та продовжувати отруювати ваш організм
-
Не сушити одяг на вулиці.
-
Використовувати кондиціонери з HEPA-фільтрами та очищувачі повітря в приміщенні.
-
Дотримуватися дієти, враховуючи можливі перехресні реакції.
Діагностика алергії в медичній лабораторії ДІЛА в Луцьку
Враховуючи схожість симптомів алергії з іншими захворюваннями, такими як ГРВІ та хвороби шкіри, для запобігання встановлення невірного діагнозу та діагностики сезонного риніту/ринокон’юнктивіту або астми, необхідно обов’язкове проведення алергодіагностики, яка полягає у визначенні специфічних антитіл класу E за допомогою лабораторних досліджень.
Для первинної алергодіагностики ДІЛА рекомендує комплекс досліджень:
Алергопанель «Інгаляційна-2» 25 алергенів, який дозволить за один похід до лабораторії виявити чутливість за рівнем специфічних антитіл класу E до 25 найбільш поширених інгаляційних алергенів:
Дослідження рекомендовано пройти у випадку, якщо пацієнта протягом всього року або у сезон цвітіння (квітень — серпень) турбують такі прояви:
|
Детальніше про можливості ДІЛА в алергодіагностиці читайте тут.
Турбуйтеся про своє здоров’я разом із ДІЛА і пам’ятайте: алергія — виліковна!