Експерти вважають, що у РФ проблеми з виробництвом «Шахедів» у великій кількості за короткий термін, оскільки подібного масованого обстрілу України не здійснювали тривалий період. Фокус з’ясував, що буде після атаки 31 липня.
Related video
ЗС РФ у ніч на 31 липня атакували мирні міста України за допомогою різного озброєння. Противник запустив одразу 89 ударних безпілотників іранського походження Shahed, які летіли з різних районів РФ. Основним напрямком повітряного озброєння окупантів стала Київська область.
За словами командувача Повітряних сил ЗСУ Миколи Олещука, це одна з наймасованіших атак ударних БпЛА «Shahed-131/136». Таку саму кількість цих апаратів ворог застосовував у новорічну ніч 1 січня 2024 року. Відомо, що з 89-ти ударних БпЛА «Shahed-131/136», виявлених радіолокаційними підрозділами Повітряних Сил, збито всі.
До боротьби з повітряним нападом були залучені мобільні вогневі групи всіх Сил оборони, тактична та армійська авіації, зенітні та ракетні підрозділи, а також РЕБ.
Звична тактика ЗС РФ — вимотують ППО
За словами військового експерта Павла Нарожного, ЗС РФ використовують звичну тактику — запускають велику кількість «Шахедів» за раз, щоб максимально вимотати українські системи ППО.
«Тактика проста. Це робиться, щоб ми не змогли перевести засоби ППО, які нас захищають, в інші місця і вони завжди були в бойовій стадії, не відпочивали. РФ накопичує «Шахеди» і робить один сильний удар, щоб перевантажити системи ППО, змусити нас використовувати не стрілецьку зброю, а дороговартісні ракети, яких мало. Одна ракета коштує по мільйону доларів. І такі масовані обстріли здійснюються, щоб ми засвітили свої передні радари, щоб РФ могли вдарити по них ракетами, і засвітили місця, де стоять ППО», — каже Фокусу Нарожний.
Експерт вважає, що у РФ є проблеми з виробництвом «Шахедів» у великій кількості за короткий термін, оскільки такого масованого обстрілу України вони не здійснювали тривалий період.
«Вони довго накопичують «Шахеди» і потім б’ють. І це свідчить про те, що виробництво у них обмежене. Коли ми востаннє бачили таку масовану атаку? Десь понад місяць тому. Це означає, що РФ не здатна швидко виготовляти у великій кількості «Шахеди». Мабуть, союзники перекрили шляхи постачання мікросхем західного виробництва. І крім того, у них проблеми з антенами GPS. Для виготовлення «Шахедів» використовують спеціальні захищені антени, одна штука коштує понад 10 тис. доларів. Їх виготовляють як товар подвійного призначення але майже ніде не застосовують, окрім як у військовій справі. У росіян є своє виробництво антен «Комета». Але їх небагато і вони йдуть у крилаті ракети», — додає Нарожний.
Експерт також зазначає, що РФ фінансувала виробництво так званої молодшої сестри «Шахеда», дешевшої версії — «Гербера». Вона вирізняється меншими розмірами та слабшою потужністю. Відомо, що безпілотник випускається в трьох варіантах: камікадзе, радіоелектронна розвідка та приманка ППО.
Затишшя або нова атака після 31 липня
Нарожний вважає, що якби єдиним завданням було вимотати українські системи ППО, то слідом за «Шахедами» полетіли б крилаті ракети. Саме таку тактику нерідко використовують ЗС РФ.
«Зазвичай вони синхронізують запуск «Шахедів» із крилатими ракетами. Але зараз цього не сталося. Мабуть, завдання було прорвати «Шахедами» Київ, щоб безпілотники долетіли до цілей. Але це в них не вийшло», — міркує експерт.
Співрозмовник Фокуса додає, що прогнозувати подальші дії ЗС РФ складно.
«Говорити, що буде затишшя, ми не можемо. Можливо, вони прощупали наші системи ППО, зробили висновки і днями запустять крилаті ракети, бо їх виготовляють набагато більше, ніж «Шахедів». А можливо цього не станеться», — резюмує експерт.
Нагадаємо, для відбиття наймасовішої атаки «Шахедів» ЗС РФ у ніч на 31 липня залучили армійську авіацію Сухопутних військ ЗСУ. Раніше підрозділ не згадувався в контексті «полювання» на російські ударні дрони.
Також Фокус писав, що в ніч на 31 липня Україну могли атакувати не «Шахеди», а нові й дешеві «Гербери».